Ordularımızın kazandığı zafer, sizin ve sizin ordularınızın zaferi için yalnız zemin hazırladı... Gerçek zaferi siz kazanacak ve devam edeceksiniz ve mutlaka başarılı olacaksınız.

 

    

Osmanlı’dan Günümüze Filistin Sempozyumu Tamamlandı...

Osmanlı’ya bağlı olarak 402 yıl boyunca yaşayan Filistin ve Kudüs toprakları bugün Türk Tarih Kurumunun hazırladığı Osmanlı’dan Günümüze Filistin Sempozyumu ile ele alınıyor.

28 Kasım 2013 Perşembe günü saat 9.00’da Türk Tarih Kurumu Konferans Salonunda katılımcıların kayıtlarını yapması ile başladı. Kayıtların ardından Türk Tarih Kurumu tarafından hazırlatılan ‘Filistin Belgeseli’nin  yayını ile devam eden Osmanlı’dan Günümüze Filistin Sempozyumu Açılış konuşmaları ile devam etti.

(Osmanlı’dan Günümüze Filistin Belgeselini izlemek için tıklayınız.)

Sempozyum düzenleme kurulu üyelerinden Prof. Dr. Altan ÇETİN; Osmanlı’dan Günümüze Filistin Sempozyumu hakkında bilgilendirme yaptı.

 
Başkan HÜLAGÜ: “Filistin Bizi Yakından İlgilendiriyor”
Filistin ve Kudüs’ün 402 yıl boyunca Osmanlı topraklarında olduğundan ve bu süreçten bahseden Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Metin HÜLAGÜ; “80’lerde başlayan hala bitmeyen bir proje var, bu proje dünyada bulunan Türk Mimari Eserlerinin envanterinin çıkartılmasıdır. Bu yüzden Filistin, Ortadoğu, Balkanlar gibi birçok bölge bizi yakından ilgilendiriyor.” diyerek Osmanlı adını taşıyan ve Türk Mimari Eserlerinin bulunduğu her yerin Türk Tarih Kurumu için önemli olduğunu vurgularken, bu sempozyumun en kısa zamanda kitaplaştırılacağının bilgisini paylaştı.


Kudüs’ün ve Filistin’in geçmişteki ve günümüzdeki yerinden bahseden Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya ÖRS; “Geçmişte olduğu gibi en kısa gelecekte Kudüs’te yeniden Müslümanların huzur, refah, servet, saadet, zenginlik ve özgürlük içinde yaşayacakları günlerin görmenin hasreti ve heyecanı ile bu toplantının hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.


Filistin Büyükelçisi Nabil Maarouf; “Selamünaleyküm ve Bismillahirrahmanirrahim.” diyerek sözlerine başladı ve simultene ile çevirilen sempozyum konuşmasını Arapça olarak yaptı.
Açılış konuşmalarının ardından, sempozyuma katılamayan; Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip ERDOĞAN, Başbakan Yardımcısı Bekir BOZDAĞ, Dışişleri Bakanı Ahmet DAVUTOĞLU ve İçişleri Bakanı Muammer GÜLER’in sempozyum katılımcılarını selamlayan iletileri okunarak programa devam edildi.
Sempozyum programı düzenleme kurulu üyeleri Prof. Dr. Altan ÇETİN, Prof.Dr.Süleyman SEYDİ, Doç.Dr. M.Akif KİREÇÇİ’nin açıklama konuşmaları ile devam etti. Konuşmalar sonrasında soru ve cevaplar bölümü ile sempozyumun açılış programı tamamlanmış oldu.
BireklamYasin ERGÜVEN